Osuszanie wilgoci technologicznej odnosi się do wilgoci, która obecna jest podczas budowy domu czy bloków.

Naturalny proces schnięcia murów budynków w trakcie budowy lub remontu jest powolny, a jego skuteczność – ograniczona. Podczas prac budowlanych pojawia się wilgoć technologiczna, która wstrzymuje dalsze prace związane z wykonaniem tynków i wylewek. Oferujemy skuteczne usługi osuszania budynków z wilgoci technologicznej, które pozwalają zaoszczędzić czas i uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości.

Co to jest osuszanie technologiczne?

Osuszanie technologiczne to najprościej rzecz ujmując, pozbywanie się wilgoci z dosychających dopiero co położonych tynków. Współczesne budownictwo charakteryzuje znacznie większa precyzja niż dotychczas i to właśnie izolacja pomieszczeń jest największa przyczyną znacznie dłuższego procesu dosychania ścian. Występowanie wilgoci przez jakiś czas było i tak zjawiskiem powszechnym przy nieprecyzyjnym uszczelnianiu elementów mieszkania. Jednak, dzisiejsze prace wykończeniowe pozostawiają dużo dłuższy czas oczekiwania na naturalne wyschnięcie, a mimo wszystko okres oddania budynków do użytku się skrócił. Miedzy innymi dzięki osuszaniu technologicznemu. Wykonanie roboty w tym zakresie pozwala na szybsze dokończenie prac wykończeniowych i tym samym mniejsze koszta, jeśli cena pracowników budowlanych jest zależna bezpośrednio od czasu spędzonego na budowie. Ponadto, budynek, w którym załączone jest ogrzewanie przy niedoschniętych ścianach, wytraca aż 50% generowanego ciepła.     

Na czym polega osuszanie technologiczne?

Do osuszania ścian bardzo często nie wystarczy wzmożone ogrzewanie domowymi sposobami. Mokre plamy na tynkach uniemożliwiają wykonywanie dalszych prac wykończeniowych, wśród których można nadmienić kładzenie glazury, malowanie, zakładanie tapet i innych czynności już wieńczących oddanie do użytku. Do osprzętu jaki ułatwia pozbycie się tej nieznośnej wilgoci należą: osuszacze, dmuchawy, nagrzewnice olejowe, elektryczne bądź gazowe. Jeśli temperatury na zewnątrz są dodatnie, najczęściej stosowane są osuszacze kondensacyjne. W drugim wypadku w okresie zimowym wprowadzane są nagrzewnice, bowiem sam osuszacz zamarznie i nie będzie zdatny do wykorzystania.  

Zalety osuszania technologicznego

  • pozwala na kontynuacje prac wykończeniowych już po upływie od 7 do 14 dni
  • upewnia co do właściwie przeprowadzonego procesu osuszania – mamy 100% pewności, że proces ten został poprowadzony prawidłowo
  • zmniejsza koszty pracownicze przy większych inwestycjach budowlanych. Czas zaoszczędzony na naturalnym wysychaniu może być inaczej przeznaczony. 

Wilgoć jako problem po latach

Niestety, masa firm budowlanych nawet nie dysponuje odpowiednim sprzętem aby „wyciągnąć” wodę z tynków ścian naszego pomieszczenia. Nic więc dziwnego, że wśród budujących się panuje powszechne przekonanie o braku konieczności zamawiania takiej usługi. Uwzględniając nasze uwarunkowania klimatyczne, mając do czynienia z tradycyjną 40 cm grubością ściany schnięcie dotychczasowymi metodami może zająć nawet 3 lata. Oszczędni inwestorzy skłaniający się w stronę zwykłych metod osuszania jak np. wietrzenia czy nagrzewania nie zdają sobie sprawy z nieskuteczności podejmowanych środków. Zwykłe przewietrzanie jest nieskuteczne, a stosowanie lamp nagrzewczych bez kondensatorów powoduje jedynie wnikanie w dalsze warstwy tynku. 

Wilgoć technologiczna to normalny element procesu budowlanego. W pierwszej kolejności wprowadzamy wodę jako składnik łączący zaprawę murarską. Jest ona niezbędna do tego, aby utrwalić konstrukcję uformowanego kształtu. W dalszej kolejności tej wilgoci musimy się pozbyć. Czyli wykonać pracę w odwrotnym kierunku. Z doświadczenia wiemy, że albo należy przeczekać przynajmniej 3 lata po tynkowaniu, albo podjąć się osuszania adekwatnym do tego osprzętem. Inaczej dopiero po latach zaczną się nasz koszmar pod postacią pojawiającego się grzyba na ścianie oraz butwiejących mebli. Klient próbuje ratować swoje wyposażenie starając się je wynieść i osuszać. Zamawia usługę osuszania, lecz poniesionych strat nie da się cofnąć a ponadto dochodzą koszty odgrzybiania.      

×
×

Koszyk