Dezynfekujemy budynki i pomieszczenia bez użycia środków chemicznych.

W przypadku ozonowania czynnikiem biobójczym jest ozon –  gaz o silnych właściwościach utleniających.

Co to jest ozonowanie?

Ozonowanie jak sama nazwa wskazuje udział bierze ozon, który jest gazem o silnych właściwościach utleniających. Dzięki procesowi ozonowania można w naturalny biologiczny sposób zachować nieskazitelność przestrzeni, bowiem jest to naturalny dezynfektor obecny w przyrodzie. Zwielokrotniona jego dawka staje się przyczyną śmierci mikroorganizmów, które poddane jego działaniu ulegają śmierci. W coraz to kolejnych dziedzinach życia, zaczyna się adoptować tą metodę dezynfekcji, ze względu na jej bezinwazyjność. Nie jest to nawet środek chemiczny, dlatego nie staje na drodze dla zdrowia obecnych w przestrzeni, w której jest rozprzestrzeniany. 

Na czym polega ozonowanie?

Ozonowanie to proces, podczas którego używany jest generator ozonu. Do wykonania swojej pracy potrzebny jest mu tlen oraz napięcie elektryczne. Wytwarza on trójatomową cząsteczkę tlenu O3, która w naturalny sposób powstaje przy wyładowaniach podczas burzy. Tworzy ona warstwę ochronną przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Niemniej jednak, skupimy się na jej właściwościach unieszkodliwiających mikroorganizmy. 

Ozonowanie mieszkania

Przed właściwym zabiegiem ozonowania należy pozbyć się wydzielin oraz wszelkiego innego typu substancji będących źródłem nieprzyjemnego zapachu. Ozon pozwala nam pozbyć się skutków oddziaływania wcześniej obecnego czynnika, natomiast nie jest na tyle silny by zwalczyć samą przyczynę u źródła. Usuwamy z pomieszczenia rośliny i wypraszamy zwierzęta. Staramy się nie zostawiać urządzeń zasilanych na prąd oraz innych cennych przedmiotów. W dalszej kolejności izolujemy wnętrze. Umieszczamy dyfuzor ozonowy w wyższej partii pomieszczenia, mając na uwadze że nadtlenek jest cięższy od powietrza i koleją rzeczy opada na podłogę. Idealną sytuacją może być wentylator rozprowadzający cząsteczki trójatomowe tlenu po całej objętości czterech ścian.

Jak długo trwa ozonowanie?

Ozonowanie z reguły trwa około 30 minut przy użyciu adekwatnej do objętości ilości generatorów. W zależności od utrzymania stężenia np. nieszczelności pomieszczenia – czas ten może ulec diametralnemu wydłużeniu. Po skończonej czynności ozonowania wietrzymy nasze „4 ściany” przez około 20 minut. Łącznie przy dobrych wiatrach, a mianowicie ich braku ; ) na całokształt poświęcamy 50 minut nie wliczając przygotowań. 

Jakie są zalety ozonowanie?

  • Ozon jest naturalnym dezynfektorem powietrza, który nie ma na nas szkodliwego działania (wręcz przeciwnie, czego dowodem jest jego użycie w kosmetyce na skórze) i jest bezpieczny dla środowiska.
  • Z racji tego, że jest gazem może docierać do wszystkich zakamarków.
  • Można korzystać z obiektów poddanych jego działaniu już po 20 minutach, bowiem cząsteczki ozonu ulegają szybkiemu rozpadowi i nie ma po nich żadnego zapachu.