You are currently viewing Pleśń na ścianie
Pleśń na ścianie
  • Post category:Porady

Pleśń na ścianie

Pleśń (grzyby pleśniowe) uwielbiają wilgoć i brak wentylacji. Bardzo szybko potrafią się namnażać i często samo zdrapanie i zmycie ich może nie wystarczyć do całkowitego pozbycia się. Nie dość, że pleśń na ścianie nie wygląda estetycznie, to jeszcze ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Pleśń w domu - skąd bierze się pleśń na ścianie?

Przyczyn pojawiania się pleśni na ścianie może być kilka. Wśród powodów, skąd bierze się pleśń na ścianie, wyróżniamy:

  • brak odpowiedniej wentylacji – wilgoć w pomieszczeniu często gromadzi się na skutek nieprawidłowo działającej wentylacji bądź jej braku,
  • przeciek w instalacji wodno-kanalizacyjnej – należy dokładnie sprawdzać instalacje, by jak najwcześniej pozbywać się nieszczelności w niej,
  • przemarznięte ściany zewnętrzne i nieprawidłowo wykonana izolacja budynku – to także czynnik, który wpływa na pojawianie się wilgoci na ścianach.

Pleśń na suficie łazienki

Grzyby lubią pojawiać się w łazienkach, ponieważ są to miejsca, w których występuje dużo wilgoci. Do tego często są dość małe, gdzie nie występuje odpowiednia wentylacja i to stwarza warunki idealne do rozwoju grzybów. 

Osuszanie dachu i poddasza z firmą Wysusz Dom

Pleśń w domu - jak się pozbyć pleśni?

Jeśli zauważymy w naszym domu pleśń, trzeba jak najszybciej się jej pozbyć. Usuwanie pleśni nie polega jedynie na osuszeniu powierzchni i użyciu specjalnych środków grzybobójczych, ale też na pozbyciu się przyczyny powstawania pleśni. Niektórzy decydują się na domowe sposoby usuwania grzybów, które jednak nie zawsze są wystarczające, by w pełni pozbyć się problemu. Dla tych, którzy chcą się pozbyć w pełni pleśni i zapobiec jej nawrotom w przyszłości poleca się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która się w tym specjalizuje. Odpowiedni fachowcy pozbędą się pleśni sprawnie i dokładnie, dzięki czemu zaoszczędzisz dużo czasu i nerwów. Dodatkowo profesjonaliści trafnie diagnozują przyczynę problemu, by nie mieć problemu z namnażaniem się grzybów w przyszłości.

Pleśń na ścianie - domowe sposoby

Wśród domowych sposobów walki z pleśnią wyróżnia się kilka etapów działania, które mają sprawić, że rozprawimy się z kłopotem. Na początek trzeba zacząć od weryfikacji przyczyny powstawania pleśni. W tym celu sprawdza się izolację ścian, system wentylacyjny, szczelność okien, możliwości zalania. Po zlokalizowaniu przyczyny należy dokonać wszelkich napraw, które prowadzą do gromadzenia się wilgoci.

Następnie należy pozbyć się grzyba poprzez zmycie go zanurzoną w wodzie szczotką o sztywnym włosiu. Po dokładnym oczyszczeniu stosuje się preparaty grzybobójcze, a później jeszcze maluje miejsce farbą.

Problem pojawia się, gdy grzyb występuje pod tynkiem, tapetą lub płytkami. To wymaga bardziej inwazyjnych działań, które jednak są konieczne, by całkiem pozbyć się grzyba.

Żeby mieć pewność, że całkowicie pozbyliśmy się pleśni, która jest szkodliwa dla naszego zdrowia, najlepiej jest skorzystać z pomocy fachowców, którzy zajmują się kompleksowym odgrzybianiem.

Pleśń na ścianie a zdrowie

Pleśń negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie. Powoduje bóle głowy, zmęczenie, ale też wywołuje alergie i różne choroby układu oddechowego. Także jest niebezpieczna dla naszego układu immunologicznego oraz pokarmowego. Dodatkowo grzyby wydzielają nieprzyjemny zapach, który wpływa na komfort codziennego życia.

Jeśli tylko zauważysz pleśń w swoim mieszkaniu, natychmiast się jej pozbądź. Tu trzeba działać szybko, by nie doprowadzić do rozwoju grzybów. Potrzebujesz pomocy w pozbyciu się pleśni? Skontaktuj się z nami!