You are currently viewing Wilgoć w garażu
Wilgoć w garażu

Wilgoć w garażu - przyczyny powstawania

Wilgoć w garażu zdarza się dużo częściej niż w budynkach mieszkalnych. Dodatkowo powoduje rdzewienie trzymanych tam maszyn, sprzętów i innych przedmiotów. Gdy stopień zawilgocenia przekroczy ok. 70%, na ścianach pojawiają się plamy wilgoci, a także zaczynają rozwijać się grzyby i pleśń. Te z kolei negatywnie wpływają na nasze zdrowie i przyczyniają się do powstawania różnego rodzaju chorób i schorzeń.

Wśród przyczyn pojawiania się wilgoci w garażu można wymienić:

  • nieprawidłowo wykonaną izolację termiczną w garażu bądź miejscowe uszkodzenie izolacji,
  • niepoprawne zabezpieczenie posadzki,
  • gromadzenie się wilgoci na skutek występującej różnicy temperatur zimą między tą, która jest na zewnątrz i tą wewnątrz garażu,
  • zalanie garażu,
  • intensywne opady deszczu,
  • niedostateczna wentylacja pomieszczenia,
  • w nowych garażach bądź świeżo po remoncie przyczyną może być tzw. wilgoć technologiczna (związana z niedostatecznym wysuszeniem podczas budowy)
  • inne.

Sposób na wilgoć w garażu

Istnieje kilka sposobów na to, jak pozbyć się wilgoci z garażu. Wybór konkretnego powinien być uzależniony od problemu występującego w danym przypadku. Niekiedy można próbować pozbyć się wilgoci na własną rękę, innym razem niezbędna okazuje się pomoc profesjonalistów. Tylko odpowiednia diagnoza przyczyny gromadzenia się wilgoci umożliwi dokładne pozbycie się jej.

Jak pozbyć się wilgoci w garażu?

Przede wszystkim trzeba działać szybko. Im szybciej pozbędziemy się wilgoci z garażu, tym mniejsze szkody ona spowoduje, a także koszty związane z osuszaniem. Niezależnie od tego, czy problemem jest wilgoć w garażu blaszanym, wilgoć w garażu murowanym czy wilgoć w garażu podziemnym – tu liczy się czas. Poniżej przedstawiamy sposoby na pozbycie się wilgoci z garażu:

1. Zadbaj o dobrą wentylację.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza nie tylko pozwoli pozbyć się niebezpiecznych oparów wytwarzanych przez paliwo i różnego rodzaju chemikalia, ale też odprowadza parę wodną. 

2. Odpowiednio zabezpiecz podłoże.

Podłoga w garażu musi być dobrze zaizolowana i wykonana, żeby nie powodować np. podtopień garażu podczas topniejącej wody na wiosnę. Warto też pomyśleć o kratce odpływowej w garażu. 

3. Załóż ogrzewanie w garażu.

Jeśli Twój garaż jest pomieszczeniem, w którym trzymasz także inne cenne rzeczy poza samochodem, pomyśl o założeniu ogrzewania w nim. Być może rozwiąże to problem zbierającej się wody na suficie bądź ścianach.

4. Skorzystaj z usług profesjonalnego osuszania.

Samodzielne próby osuszania garażu i pozbycia się pleśni mogą okazać się niewystarczające. Tym bardziej że czasami wilgoć istnieje, choć jej jeszcze nie widać. Dlatego jeśli występuje u Ciebie w garażu problem z wilgocią, warto jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która skutecznie i dokładnie osuszy Twój garaż. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie ma już śladu po wilgoci i będzie można przystąpić do dalszych prac zabezpieczających garaż przed wilgocią na przyszłość.

Osuszanie garażu - wilgoć w garażu - Wysusz Dom

Wilgoć w garażu

Nie zawsze łatwo jest wykryć wilgoć w garażu. Zwykle oznakami jest skraplająca się woda na szybach czy mokre plamy na suficie i ścianach. Zwróć też uwagę, jak czujesz się przebywając w garażu. Często wilgoć w pomieszczeniu wpływa na ospałość, poczucie zmęczenia, bóle głowy i zły nastrój. 

Osuszanie garażu to długi proces, jeśli wykonujemy go samodzielnie. Dodatkowo nigdy nie mamy pewności, czy pomieszczenie zostało całkowicie osuszone, a źródło wilgoci usunięte. Dzięki pomocy profesjonalistów możesz liczyć na dokładne osuszanie swojego garażu i nie martwić się o negatywny wpływ wilgoci na Twoje zdrowie oraz przetrzymywane sprzęty i przedmioty.

Dowiedz się więcej o profesjonalnym osuszaniu garażu.