You are currently viewing Wilgoć w domu
Wilgoć w domu
  • Post category:Porady

DLACZEGO WILGOĆ JEST TAKA GROŹNA?

Wilgoć panująca w pomieszczeniu daje idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Te z kolei wywołują u ludzi groźne schorzenia i choroby, m.in.: alergie, osłabienie, złe samopoczucie, bezsenność, choroby układu oddechowego, problemy ze wzrokiem, podrażnienia skóry, wysypki. Nawet pozornie błache objawy mogą prowadzić do bardzo poważnych chorób. Pleśnie i grzyby przystosowują się doskonale praktycznie do każdej powierzchni.

JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE ŹRÓDŁA WILGOCI?

Źródeł wilgoci może być wiele. Problem dotyka głównie miejsc o nadmiernej wilgotności powietrza i niedostatecznej wentylacji. Często mamy do czynienia z wadami konstrukcyjnymi budynków lub niedostateczną hydroizolacją, w których wilgoć dostaje się do pomieszczeń np. podczas deszczu. Zdarza się także, że stosunkowo niewielka usterka instalacji wodnej budynku (zwykle w ścianie) powoduje wsiąkanie wody w mury. W przypadku nowych lub niedawno remontowanych budynków, głównym źródłem problemu jest wilgoć technologiczna (budowlana). Niedostateczne wysuszenie podczas budowy lub remontu może skutkować poważnymi problemami nawet w kolejnych miesiącach eksploatacji.

SKĄD MAM WIEDZIEĆ, CZY MAM PROBLEM Z WILGOCIĄ?

Nie zawsze wilgoć można zobaczyć gołym okiem. Oczywiście, mokre plamy na ścianach, podłogach lub sufitach to oznaka problemu. Zazwyczaj w pomieszczeniu o nadmiernej wilgotności możemy zauważyć wodę skraplającą się na szybach. Pamiętaj, że nawet w przypadku braku jednoznacznych oznak, możesz mieć problem z wilgocią. Nasz organizm często komunikuje nam problem. Złe samopoczucie, ospałość, bóle głowy mogą być oznaką właśnie zawilgocenia pomieszczeń, w których często przebywamy.

DLACZEGO PROFESJONALNE OSUSZANIE JEST TAKIE WAŻNE?

Naturalne osuszanie zawilgoconych budynków stanowi długi proces, który zwykle nie przynosi zadowalających efektów, zwłaszcza jeśli źródło wilgoci nie zostało skutecznie zabezpieczone lub całkowicie wyeliminowane. Pomieszczenia dotknięte wilgocią stanowią poważny problem oraz niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka, dlatego tak ważne jest, by jak najwcześniej zatroszczyć się o profesjonalną pomoc i zwrócić się do specjalistów, którzy przy użyciu odpowiednich urządzeń dokonają dokładnego pomiaru wilgoci, a następnie usuną jego przyczyny oraz osuszą dotknięte wilgocią powierzchnie.

CZY MOGĘ WALCZYĆ Z WILGOCIĄ SAMODZIELNIE?

Tak, ale w dość ograniczonym stopniu. Najważniejsza jest dobra wentylacja pomieszczeń. Osuszaniu sprzyja utrzymanie stałej temperatury powietrza na poziomie 21oC.